Recoil Gåband Basic G137
Recoil Gåband G137 – kompakt gåband för hemmabruk
Recoil G137 är ett kompakt och lättanvänt gåband utvecklat för dig som vill få in mer vardagsmotion hemma utan att behöva göra plats för ett stort traditionellt löpband. Med en höjd på endast 9,5 cm, en vikt på cirka 13,4 kg och en smidig konstruktion är det enkelt att både använda, flytta och ställa undan när träningspasset är klart.
Gåbandet har en hastighet på 1–6 km/h, vilket gör det framför allt lämpat för promenader och rask gång. Det passar därför bra för exempelvis daglig vardagsmotion, lättare konditionsträning eller för dig som vill få in fler steg under dagen.
G137 är framtagen för hemmabruk och ska ses som ett enkelt och smidigt gåband snarare än ett löpband för löpträning i högre hastigheter.
Endast 9,5 cm högt
En av de stora fördelarna med Recoil G137 är den låga konstruktionen.
Gåbandet mäter endast cirka 9,5 cm på höjden, vilket gör det betydligt enklare att förvara än ett traditionellt löpband. När det inte används kan det exempelvis skjutas undan mot en vägg eller, beroende på tillgängligt utrymme, förvaras under vissa sängar och andra möbler.
Den låga instegshöjden gör det också enkelt att kliva på och av gåbandet.
Hastighet mellan 1 och 6 km/h
Hastigheten kan justeras mellan 1 och 6 km/h, vilket ger ett bra spann för allt från lugn gång till raskare promenader.
Det gör G137 särskilt lämpat för dig som vill:
-
få in fler steg under dagen
-
promenera inomhus oavsett väder
-
komplettera annan träning med lättare kondition
-
hålla igång kroppen under dagar med mindre aktivitet
-
ha ett enkelt alternativ till ett större löpband
Gåbandet är inte utvecklat för vanlig löpträning och har därför medvetet en maximal hastighet på 6 km/h.
Trådlös fjärrkontroll
Till gåbandet medföljer en trådlös fjärrkontroll som gör det enkelt att styra maskinen medan du går.
Direkt från fjärrkontrollen kan du bland annat starta och pausa träningen samt höja eller sänka hastigheten utan att behöva böja dig ner till maskinen.
Det bidrar till en betydligt smidigare användning, framför allt eftersom G137 saknar den stora konsol och de handtag som finns på traditionella löpband.
Tydlig integrerad display
På den främre delen av gåbandet sitter en diskret integrerad LED-display.
Displayen håller koll på grundläggande träningsinformation som:
-
Hastighet, Tid, Distans och Kaloriförbrukning
Du får därmed den viktigaste informationen om träningspasset utan att gåbandet behöver en stor och platskrävande konsol.
Manuell lutning
Recoil G137 har även möjlighet till en manuell lutningsposition.
Med hjälp av stödet under maskinen kan gåbandet vinklas något, vilket ger möjlighet att variera belastningen jämfört med helt plan gång.
Lutningen justeras manuellt och är alltså inte motoriserad.
Smidig storlek för hemmet
G137 mäter cirka 108 cm i längd och 47,1 cm i bredd, vilket gör det betydligt mindre än ett vanligt löpband.
Själva gångytan mäter 90 x 37 cm och är anpassad för promenadträning i lägre hastigheter.
Den kompakta storleken gör modellen särskilt intressant för lägenheter, mindre hemmagym och andra miljöer där man inte vill att träningsutrustningen ska ta upp mer plats än nödvändigt.
Lätt att flytta och ställa undan
Med en nettovikt på endast cirka 13,4 kg är Recoil G137 relativt lätt att hantera jämfört med traditionella löpband som ofta väger många gånger mer.
Det gör att du enkelt kan ta fram gåbandet när det är dags att träna och sedan ställa undan det efteråt.
DC-motor för promenadträning
Gåbandet drivs av en DC-motor på 0,75 hk, dimensionerad för den typ av promenadträning som G137 är utvecklat för.
Kombinationen av den kompakta konstruktionen, hastigheten på upp till 6 km/h och den enkla styrningen gör att modellen framför allt passar användaren som vill ha en lättillgänglig lösning för vardagsmotion hemma.
Information
| Längd: | 108 cm |
| Bredd: | 47,1 cm |
| Höjd: | 9,5 cm |
| Vikt: | 13,4 kg |
| Max användarvikt: | 100 kg |
| Produkttyp: | Gåband |
| Användningsområde: | Hemmabruk |
| Motor: | DC-motor, 0,75 hk |
| Lägsta hastighet: | 1 km/h |
| Högsta hastighet: | 6 km/h |
| Gångyta längd: | 90 cm |
| Gångyta bredd: | 37 cm |
| Lutning: | Manuell, 1 position |
| Display: | LED |
| Displayinformation: | Hastighet, tid, distans och kalorier |
| Trådlös fjärrkontroll: | Ja |
| Träningsprogram: | Nej |
| Tjocklek löpdäck: | 12 mm |
| Tjocklek löpmatta: | 1,4 mm |
| Zwift-kompatibel: | Nej |
| CE-märkt: | Ja |
| Förpackningslängd: | 116 cm |
| Förpackningsbredd: | 54,5 cm |
| Förpackningshöjd: | 12 cm |
| Bruttovikt: | 15,8 kg |
Recoil G137 är ett kompakt gåband för lättare hemmabruk med hastighet på 1–6 km/h. Med endast 9,5 cm höjd, en vikt på cirka 13,4 kg och medföljande trådlös fjärrkontroll är det enkelt att använda och ställa undan efter träningen. Gångytan mäter 90 x 37 cm och gåbandet har även en manuellt justerbar lutningsposition


