Black Week 18:e - 28:e November! Mängder av prisnedsatta varor!

Gymkompaniet Open 2012

Under 2012 arrangerade Gymkompaniet.se 3 stycken Strongman-tävlingar som ingick i vår egna serie Gymkompaniet Open 2012. På varje tävling utsågs en vinnare i varje tävlingsklass och efter att den sista tävlingen avslutades utsågs serievinnare i respektive klass. För mer bilder från Gymkompaniet Open besök gärna vår Facebook-sida.

Folkklass

Vinnare i serien (Serievinnare)
  1. Richard Andersson, Bredared
  2. Martin Wallenius, Uddevalla
  3. Jimmy Johansson, Årjäng

Elitklass

Andreas Persson (3) ej närvarande vid fototillfället.

  1. Jimmy Trywall, Jönköping
  2. Fredrik Gudmundsson, Jönköping
  3. Andreas Persson, Malmö

Priser

Förstapris Folk- / Elitklass

Body Solid Multi-Press Rack GPR370 (Värde 4290 kr)

Andrapris Folk- / Elitklass

Skivstångsset 140kg (Värde 3799 kr)

Tredjepris Folk- / Elitklass

Ställbar Träningsbänk Powerline PFID125W (Värde 1849 kr)

Deltävling 1 - 2012-05-19 Järsnäs

Lördagen den 19:e maj ägde den första av tre deltävlingar rum i Gymkompaniet Open 2012. Det blev en otroligt lyckad dag med gott väder och otroligt stort deltagande! Vi hade 31 deltaganden i folkklassen och 8 deltagare i elitklassen. Vi kommer under kommande veckan att på denna sida presentera samtliga resultat i samtliga grenar, men fram till dess så kommer vi endast att publicera totalresultatet för de respektive klasserna.

Resultat Elitklassen

Position, Namn, Ort, Poäng

  1. Jimmy Trywall, Jönköping, 33
  2. Daniel Lindqvist, Falköping, 30
  3. Andreas Persson, Malmö, 26
  4. Peter Rosendahl, Stockholm, 20.5
  5. Bo Pettersson, Sjöbo, 17
  6. Fredrik Westergård, Hässelby, 16 (Avbröt pga skada)
  7. Philip Nilsson, Ystad, 14.5
  8. Henrik Saxin, Säffle, 13

Resultat Folkklassen

  1. Rickard Andersson, Bredared, 84,5
  2. Simon Axell, Dalsjöfors, 79,5
  3. Markus Denke, Jönköping, 72,5
  4. Sebastian Karlsson, Karlstad 70,5
  5. Johan Cedstam, Jönköping, 62,5
  6. Kim Wiik, Borås, 62,5
  7. Viktor Karesund, Uddevalla, 59,5
  8. Emil Persson, Hindås, 58,5
  9. Martin Wallenius, Uddevalla, 57,5
  10. Daniel Petterson, Lidköping, 53,5
  11. Roger Sterner, Ånimskog, 50,5
  12. Nicklas Dahlberg, Uddevalla, 45,5
  13. Karl-Arne Forsberg, Dingle, 42,5
  14. Lars Andersson, Dals Långed, 41
  15. Christian Olsson, Hällevadsholm, 41
  16. Magnus Dahlberg, Uddevalla, 39
  17. Conny Ekholm, Göteborg, 34,5
  18. Sebastian Bohlin, Jönköping, 34
  19. Fredrik Jansson, Tidaholm, 22
  20. Steve Gawrulak, Lilla Edet, 21

20+. Jimmy Wressel, Brålanda (endast 3 grenar pga kvalgräns)

20+. Emelie Backlund, Uppsala (endast 3 grenar pga kvalgräns)

20+. Fredrik Karlsson, Smålandsstenar (endast 3 grenar pga kvalgräns)

20+. John Börjesson, Jönköping (endast 3 grenar pga kvalgräns)

20+. Tomas Tedin, Karlstad (endast 3 grenar pga kvalgräns)

20+. Uffe Persson, Tidaholm (endast 3 grenar pga kvalgräns)

20+. Andreas Andersson, Storebro (endast 3 grenar pga kvalgräns)

20+. Lars Aronsson, Dingle (endast 3 grenar pga kvalgräns)

20+. Simon Lindahl, Kalmar (endast 3 grenar pga kvalgräns)

20+. Johan Larsson ,Lidköping (endast 3 grenar pga kvalgräns)

20+. Ossian Lundén, Västervik (Avbröt pga skada)

Samtliga delresultat från Folkklass

Deltävling 2 - 2012-08-11 Jönköping kl. 17.00 - 22:00 (Kvällstävling!)

Resultat Elitklassen

  1. Jimmy Trywall, Jönköping, 34p
  2. Andreas Persson, Malmö, 28p
  3. Sebastian Lönnbom, Eslöv, 27p
  4. Fredrik Gudmundsson, Jönköping, 22p
  5. Linus Tomasson, Eslöv, 21p
  6. Jimmy Larsson, Sandviken, 20.5p
  7. Ola Johansson, Asby, 19p
  8. Daniel Pettersson, Lidköping, 8.5p

Resultat Folkklassen

1. Jimmy Johansson, Årjäng, 75.5p

2. Rikard Andersson, Bredaryd, 75.5p

3. Nicklas Dahlberg, Uddevalla, 62.5p

4. Viktor Karesund, Uddevalla, 59.5p

5. Martin Wallenius, Uddevalla, 56p

6. Lars Andersson, Dals Långed, 50.5p

7. Simon Axell, Dalsjöfors, 50p

8. Isak Apelgren, Eslöv, 49p

9. Magnus Dahlberg, Uddevalla, 48.5p

10. Sebastian Bohlin, Jönköping, 44p

11. Emil Persson, Hindås, 43p

12. Elias Bruce, Eslöv, 42p

13. Jonny Nilsen, Dals Långed, 40p

———————– KVALGRÄNS

14. Kim Wiik, Borås

15. Fredrik Jansson, Tidaholm

16. John Börjesson, Huskvarna

17. Andreas Strandberg, Helsingborg

18. Ulf Persson, Tidaholm

19. Martin Edström, Hallsberg

20. Stewe Gawrulak, Lilla Edet

21. Elvelind Nordström, Upplands Bro

22. Mari Nordström, Upplands Bro

23. Viktor Persson, Tidaholm

Samtliga grenresultat från deltävling #2

Deltävling 3 - 2012-10-06 Mellerud kl. 11.00 - 16.30

Grenarna (vikter presenteras i kg i följden folkklass/elitklass):

1. Konans Cirkel (170 / 220)

2. Power Stairs (126, 151, 186 / 151, 186, 225)

3. Vikingpress, 1 min max rep (80 / 100)

4. Arm over arm i dragkampsmaskin (100 / 120)

5. Atlasstenar, 1 meter lyft (110 / 130)

Resultat Elitklassen

1. Sebastian Davidsson, Anderstorp, 46p

2. Jonny Hansson, Årjäng, 45p

3. Rickard Gustafsson, Nysäter, 35.5p

4. Fredrik Gudmundsson, Jönköping, 33p

5. Jimmy Trywall, Jönköping, 30p

6. Marcus Denke, Jönköping, 24.5p

7. Torbjörn Johansson, Tråvad, 19p

8. Henrik Saxin, Säffle, 15p

9. Daniel Pettersson, Lidköping, 13p

10. Bosse Pettersson, Sjöbo, 4p (avbrutet)

Resultat Folkklassen

1. Jimmy Johansson, Årjäng, 92.5p

2. Kristoffer Sandberg, Mellerud, 89.5p

3. Rickard Andersson, Bredared, 85.5p

4. Roger Sterner, Ånimskog, 79p

5. Daniel Back Klevshult, 79p

6. Lars Andersson, Dals Långed, 61p

7. Magnus Dahlberg, Uddevalla, 59p

8. Martin Wallenius, Uddevalla, 55.5p

9. Emil Persson, Hindås, 54.5p

10. Jonny Nielsen, Dals Långed, 52.5p

11. Conny Ekholm, Molkom, 50p

12. Mikael Blomster, Tidaholm, 46p

13. Andreas Strandberg, Helsingborg, 45p

14. Magnus Bengtsson, Vedum, 43.5p

15. Marius Falch, Årjäng, 42.5p

16. Rudolf Österberg, Lidköping, 40p

17. Fredrik Jansson, Tidaholm, 27.5p

18. Ulf Persson, Tidaholm, 23.5p

19. Marcus Martinsson, Stenungssund, 13p

20. Viktor Persson, Tidaholm, 5p